Besa Shahini: Mbyllet viti akademik
Cover Image

Besa Shahini: Mbyllet viti akademik

Stafi i PortaliStudentor.al Stafi i PortaliStudentor.al
28 April, 2020

TIRANË – Viti shkollor 2019-2020 do të mbyllet për shkak të koronavirusit. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit, Besa Shahini gjatë një komunikimi online.

Shkollat dhe Universitetet në Shqipëri do të rihapen në shtator ndërsa prej datës 9 mars të këtij viti vijojnë të jenë të mbyllura për shkak të situatë së shkaktuar nga pandemia botërore, Covid-19. “Ashtu siç ju kam premtuar dua të ju njoftoj sot për vendimin që kemi marrë, për mbylljen e vitit shkollor.” tha Shahini. “Kemi vendosur që shkollën ta hapim vetëm për maturantët  për disa javë”. tha më tej Shahini. "Provimet e maturës do të zhvillohen midis datave 8 deri më 18 qershor ndersa provimet e klasave të pesta dhe të nënta do të anulohen." Per maturantet, shkollat do të hapen nga data 18 maj deri më 5 qershor. Universitetet, kane autonomi, keshtu qe studentet do te njoftohen individualisht nga secili universitet.


Komentet (
)
image
Ju nuk keni nje llogari
Regjistrohu ose Hyr